Noxbi |
Wysłany: Wto 17:04, 14 Sie 2007 Temat postu: |
|
Jak to nie ma nic z klasyki? Na drugiej stronie jest Rainbow, mój ulubiony tuż obok Deep Purple zespół, grający w latach 70-90.
Ale wracając do tematu... Led Zeppelin jest świetny, uwielbiam czasem pogrzebać w klasyce rocka (a tej, dzięki Tacie, mam duuużo) i słuchać Zeppelinów. Moje ulubiona kawałki to Kashmir, Trampled Underfood, Hot Dog , Whole Lotta Love, Bring IT On Home, Black Dog, All My LOve, The Rain Song, House of the Holy, Good Times Bad Times, Babe I'm gona love you, Friends, no i oczywiście Starway to Heaven. |
|
Vampire Princess |
Wysłany: Nie 14:37, 12 Sie 2007 Temat postu: Led Zeppelin |
|
Tak patrzę i się zastanawiam : 'Dlaczego nic nie ma z klasyki rocka??!!' ... To macie Led Zeppelin jeden z najlepszych i najwybitniejszych zespŁów, który po prostu wielbie ( tesk kopiowany Nie chciŁo mi sie pisać )
Grupa Led Zeppelin powstała w Londynie w 1968 r. W jej skład wchodzili: Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones i John Bonham. Założył ją Jimmy Page, który zadebiutował w grupie The Crusaders w 1959 r. W lipcu 1968 r. stworzył on The New Yardbirds. Później nazwa ta została zmieniona na LED ZEPPELIN.
W 1969r. została wydana pierwsza płyta grupy zatytułowana "Led Zeppelin I". Podczas tworzenia tej płyty cały zespół był zafascynowany twórczością Jimiego Hendrixa i The Cream. Płyta ta szybko osiągnęła światowy sukces. Stała się ona pierwowzorem dla innych muzyków hardrockowych. Na tej płycie został nagrany m.in. utwór "Good Times Bad Times" czy "Communication Breakdown" .
Następna ich płyta "Led Zeppelin II" powstała w tym samym roku. Przygotowano ją podczas podróży w USA. Na niej znalazł się najsłynniejszy przebój muzyki rockowej Whole Lotta Love.
Później w październiku 1970 roku powstała trzecia płyta "Led Zeppelin III". Jednak nie była ona podobna do poprzednich. Zafascynowała ona cały świat nowym brzmieniem. Znajduje się na niej wiele piosenek i ballad zainspirowanych muzyką folk. Mimo tego nie została ona dobrze oceniona przez krytyków. Tutaj właśnie znajduje się m.in. piosenka "Friends".
Ich następna płyta (czwarta z kolei) była ich największym osiągnięciem artystycznym. Znajdowała się na niej ballada napisana przez Roberta Planta "Stairway to Heaven". Zdobyła ona uznanie słuchaczy i stała się niedoścignionym wzorem dla innych wykonawców. Z prostej piosenki przeradza się ona w rozbudowany hardrockowy pełen dynamiki utwór.
Następne płyty nie były tak ambitne i porywające. W marcu 1973 r. wydana została piąta płyta "Houses Of The Holy". Utwory na niej znacznie się różniły tematycznie jak i muzycznie między sobą.
Następną płytą była wydana w 1975 r. "Physical Graffiti".Została ona skrytykowana za powielanie wzorców i uznana za stereotypowy album niegodny Led Zeppelin. Oczywiście znalazły się na niej "rodzynki" w stylu "Kashmir" czyli pełnej dynamiki kompozycji wzbogaconej orientalnymi brzmieniami orkiestrowymi.
Natomiast w marcu 1976 r. ukazała się nagrana w Monachium płyta "Presence". Przypominała ona nagrania zespołu z początku swojej działalności. Znalazły się na niej wspaniałe bluesowe i hardrockowe przeboje, które znów przywróciły świetność grupie. Na okładce była pokazana tajemnicza figurka, która miała pobudzić wyobraźnię słuchacza.
Następny album "The Song Remains The Same" ukazał się w październiku 1976r. Zawierała ona muzykę z filmu pod tym samym tytułem. Film ten przedstawiał koncert grupy w Madison Square Garden w lipcu 1973r.
Natomiast w 1979 r. po dłuższej przerwie zostaje wydana kolejna płyta "In Through The Out Door". Przerwa ta była spowodowana m.in. śmiercią syna Roberta Planta.
25 wrzeżnia 1980 roku z powodu nadmiernego spożycia alkoholu umiera John Bonham . Jego śmierć jest główną przyczyna rozwiązania zespołu. Mimo tego wydano kolejna płytę "CODA" w 1982r. zawierającą niepublikowane utwory. Album ten był wydany ku pamięci słynnego perkusisty, członka zespołu Led Zeppelin - Johna Bonhama. |
|